شرکت توسعه صنعتی مشفق در سال ۱۳۸۴ با هدف جذب سرمایه‌های کوچک از اشخاص دارای تجربه و مهارت در اداره‌ واحدهای صنعتی به منظور سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف و تأمین بخشی از نیاز کشور به محصولات صنعتی، توسعه تکنولوژی، دست‌یابی به فن‌آوری‌های روز دنیا، ایجاد ارزش افزوده و سودآوری برای سهامداران خود و کمک به توسعه‌ صنعتی و ایجاد اشتغال در کشور، بنیان گذاشته شد.

مدیران این شرکت با این پشتوانه که اشراف کافی به صنایع ریخته گری و به خصوص صنایع تولید لوله های چدن نشکن (داکتیل) و بازار آن داشتند، پس از یک بررسی دقیق و حساب شده و با توجه به نیاز شدید شرکت‌های آب و فاضلاب کشور و سازمان‌های مصرف کننده در منطقه، همچنین نبود ظرفیت کافی تولید به این محصول و وجود بازار صادراتی، در اولین گام پس از تاسیس شرکت توسعه صنعتی مشفق، نسبت به تهیه طرح و انجام سرمایه‌گذاری جهت تولید این محصول با ظرفیت سالانه ۷۰ هزار تن، شرکت‌ هامون نایزه را تاسیس نمودند و در قدم‌های بعدی سرمایه‌گذاری در سایر شرکت‌های تولیدی و خدماتی در جهت تکمیل زنجیره تولید و بهره گیری از ارزش‌های افزوده و هم افزایی صورت پذیرفت.

شرکت توسعه صنعتی مشفق (سهامی‌خاص) در تاریخ ۱۳۸۴/۵/۲۶ با سرمایه اولیه ده میلیون ریال و با شماره ثبت ۲۵۳۱۰۲ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید و سرمایه ثبتی این شرکت در ابتدای سال 1401 مبلغ 545 میلیارد ریال می باشد. شرکت توسعه صنعتی مشفق درحال حاضر سهامدار و عضو هیات مدیره 13 شرکت میباشد. اسامی شرکتها و روند تاسیس آنها به شرح زیر می باشد: