آلیاژ گستر هامون با 2 سال تلاش بی‌وقفه در 13 دی سال جاری مصادف با ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) افتتاح شد. طرح توسعه کوره‌ی 12 هزار تنی، تولید این شرکت را به بیش از 20 هزار تن در سال می‌رساند.

ناصر شفائی نیک مدیرعامل شرکت آلیاژ گستر هامون در گفت وگویی اختصاصی به خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان گفت: شرکت آلیاژگستر هامون در سال 1392 با بهره‌گیری از تجربیات پرارزش تعدادی از مدیران بنگاه‌های اقتصادی و کارشناسان صنعت ریخته‌گری و فولاد کشور در زمینی به مساحت 12هکتار تاسیس شد. این شرکت در سال 1394 فاز نخست خود را با ظرفیت اسمی تولید 5 هزار تن فروسیلیسیم پس از دو سال با فرآیند ساخت و نصب تجهیزات از جمله کوره‌ی اصلی به پایان رسانید و وارد فاز بهره برداری شد.

شفائی نیک افزود: آلیاژ گسترهامون طی سال‌های بعد از بهره‌برداری هم‌چنان در مسیر توسعه و بهبود وضعیت تولید گام برداشته است. همچنین این شرکت با بهبود فرایندها و تکمیل تجهیزات جانبی، موفق به افزایش ظرفیت تولید از 5 هزار تن به 7 هزار تن شده است.

در این مسیر، طی سال‌های 1399 تا کنون، شرکت با توسعه‌ی ظرفیت‌های فاز1 و نیز تنوع بخشی به محصولات، تأمین تجهیزات و ماشین آلات اولیه‌ی تولید کوردوایر در انواع مختلف آن، انواع پودرهای جوانه‌زا را تولید و همراه دیگر محصولات روانه بازار های داخلی و خارجی نموده است.

شفائی نیک در ادامه گفت: از سال 1400، شرکت برای تبدیل به برند صادراتی موفق فروآلیاژ کشور، وارد فاز توسعه شد. در این مسیر، آلیاژ گسترهامون ضمن اجرایی کردنِ چندین مرحله از افزایش سرمایه، تسریع فرایند انباشت سرمایه و آموزش پرسنل فنی، به توسعه‌ی توانایی تولید از طریق ایجاد پلنت 2 کارخانه و بهره برداری از کوره 12 هزار تنی فروسیلیس پرداخت. به این ترتیب، مجموعه‌ی محصولات اصلی شرکت، ظرفیتی بالغ بر 20 هزار تن در سال یافت. با تحولات و توسعه‌ی 4 سال گذشته، تعداد کارکنان شرکت از 95 نفر به 250 نفر – با اشتغال پایدار- رسید.

مدیرعامل شرکت آلیاژ گستر هامون صادرات شرکت را در فاز اول، سالانه حداقل حدود 2 میلیون دلار بر اساس ظرفیت 7 هزار تن تولید انواع محصولات اعلام کرد و بهره‌مندی از محصولات فاز دوم را زمینه‌ساز رسیدن صادرات شرکت به بیش از 6 میلیون دلار خواند.

سخنان شفائی در زمینه ایفای مسئولیت های اجتماعی حاکی از اختصاص حدود 2 هکتار از عرصه‌ی شرکت به فضای سبز است که به صورت قطره‌ای با خرید پساب کشاورزی منطقه آبیاری می‌شود. همچنین، یکی از اقدامات ویژه در طرح توسعه‌ی شرکت، ساخت، نصب و راه‌اندازی سیستم‌های غبار گیر است که 25 درصد سرمایه گذاری‌ها را به خود اختصاص داده و شرکت را در جمع‌آوری غبار و جلوگیری از ورود گازهای آلاینده به محیط زیست یاری می‌رساند.